מיומנה של חפרנית פרנואידית מצויה, והפעם: פרשת קבוצת הווטסאפ

 

אני מנסה בימים האחרונים לכתוב כאן על משהו ולא כל כך מצליחה. משהו שטותי ומפגר שתורגם אצלי לטלטלה רגשית שרציתי לכתוב עליה כאן. אבל פתאום כשבאתי לכתוב על זה, זה נראה כזה נון-אישיו, שממש אין מה לכתוב עליו. פתאום התחוור לי שבעצם לא קרה שום דבר, בטח לא משהו שמצדיק לספר עליו כאן. אבל אמרתי לעצמי שעצם העובדה שזה גרם לי לכזו תגובה רגשית עזה כבר מצדיק את הכתיבה על זה.

יש משהו מדכא בפער בין הדרמה בראש לבין היעדר הדרמה המוחלט בהתרחשות האובייקטיבית במציאות. סערת רגשות שנגמרה בקול ענות חלושה; כשהתפזרו ענני הסערה, נחשפה ריקות השמיים. נחשף הכלום. אולי. אני לא יודעת. האם זה באמת כלום? האם אין שום משמעות לכאן או לכאן? אני סתם מעניקה משמעויות-יתר? ואם לא צריך להתייחס או לפרש, אז מתי כן? ומתי כן מתרחשת דרמה רגשית בחוץ? אף פעם?

אם אני כולי רוחשת ברגשות מבעבעים בעוד שהאנשים סביבי…. האנשים סביבי מה? אני לא יודעת. מה הם חושבים עלי או מרגישים כלפי, מה הם מרגישים זה כלפי זה.

בשבוע הקודם לא הייתי בלימודים כי לא הרגשתי טוב. שוחחתי בטלפון עם חברתי מהלימודים כדי להתעדכן מה היה. שוחחנו שוב השבוע בערב שלפני יום הלימודים, והיא זרקה לי פתאום שאחד הסטודנטים פתח קבוצת ווטסאפ מצומצמת. כלומר, נפתחה קבוצת ווטסאפ חופרת של כל הסטודנטים בכיתה. אבל הוא החליט לפתוח איזו קבוצה מצומצמת (של "יחידי סגולה" מאאאאגניבים?)  כמפלט הומוריסטי שכזה מהקבוצה הגדולה ההיא. היא אמרה לי שהוא צירף אותה לקבוצה וגם את החמוד ועוד שתיים שהן מסתובבות תמיד עם החמוד והן ידידות שלו (הם מאותו אזור מגורים), וגם אני קצת הסתובבתי איתן, ואחת מהן גם לוקחת אותי בטרמפ הרבה פעמים ושוחחנו הרבה, גם על דברים אישיים מאוד שלה. אז אנחנו קבוצה קצת יותר מגובשת מהאחרים. אנחנו יושבים באותו אזור בכיתה ואנחנו לפעמים יושבים יחד באוכל. והכל באווירה נינוחה ונעימה. והוא צירף גם עוד אחת, שאני פחות הכרתי באופן אישי.

אבל האיש הזה לא הזמין אותי לקבוצה. למרות שאנחנו משוחחים וצוחקים ובקשר סבבה, גם אם לא מאוד קרוב. והוא דווקא כן הזמין את חברתי מהלימודים, למרות שבעצם אני מכירה אותם יותר טוב ממנה. אני זוכרת שבהתחלה היא שאלה אותי אם אני והחמוד מכירים מלפני הלימודים, כי היא ראתה איך שהוא כל הזמן ניגש אלי ומדבר איתי ומציע לי ללכת יחד לאכול ולפה ולשם (זה כבר פחות קורה בעת האחרונה, ואני לא בטוחה אם בגללי או בגללו). אבל עכשיו דווקא אותה צירפו לקבוצה ואותי לא. בכל אופן, אז היא סיפרה לי שהוא פתח את הקבוצה הזאת ושהיא לא מבינה למה הוא לא צירף גם אותי, ושהיא תגיד לו לצרף אותי.

קשה לי להסביר מה הרגשתי לשמע המידע הזה. הוצפתי רגשית – תחושה חמוצה וכואבת שצבטה לי חזק בבטן. באופן לחלוטין לא רציונלי ותוך מודעות להגזמה שבכך – הרגשתי שזו טראומה רגשית בשבילי, ממש כך. זה נגע בי בנקודה מאוד רגישה ושברירית. הרגשתי דחויה. left out. מאוכזבת. עד אז החוויה החברתית בלימודים הייתה דווקא חוויה מתקנת – קיבלתי תגובות חמות של חיבה מכל עבר, אנשים יוזמים שיחות איתי, מחייכים, מחפשים את קרבתי, והכל די זורם ונעים. וגם מצאתי חברה טובה שאני והיא כל הזמן נמצאות ביחד. זה הפתיע אותי לטובה. הרגשתי כמעט נורמלית  🙂

ועכשיו, הרגשתי שזו הפעם הראשונה שאני חווה שם דחייה חברתית. זה זרק אותי למקומות אפלים ועצובים מהעבר. חשבתי שמחבבים אותי – והנה, עובדה, מעדיפים שלא אהיה בקבוצה… אז מה זה אומר על מה שחושבים עלי? מה זה אומר עלי?

לא אמרתי לחברתי מהלימודים את כל זה, כמובן (והיא לא יודעת על העניינים הנפשיים שלי, לא סיפרתי לה). אמרתי לה – אה, לא נורא, לא משנה… לא קריטי… לא צריך לבקש שהוא יצרף אותי, מה שהוא רוצה…. כאלו דברים. כשמבפנים השתלטה עלי עצבות כבדה. כמובן שגם הביטחון העצמי שלי קרס.

למחרת בלימודים כמו תמיד התחלנו אני וחברתי את הבוקר בקפיטריה עם קפה ולאחר מכן שמנו פעמינו לכיוון הכיתה. פגשנו שם מחוץ לכיתה את ההוא שפתח את הקבוצה. קצת דיברתי איתם ואז נכנסתי לכיתה לשים את התיק וחזרתי. הם בדיוק דיברו על הקבוצה והוא אמר משהו על לצרף אותי. וראיתי אח"כ שהיא צירפה אותי לקבוצה. בשיעור כתבתי לה בווטסאפ: "את ביקשת מ____ להוסיף אותי לקבוצה?… כי לא צריך שיוסיף אותי מתוך אי נעימות או כ"טובה"…. אם לא רצו להוסיף אותי, אין בעיה…". היא ענתה: "אה לא חחח, לא היה לו את המספר שלך… זה היה ספונטני כשהוא פתח את הקבוצה + אימוג'י נורא צוחק". אבל ביני לבין עצמי תהיתי איך לא היה לו את המספר שלי? יש את המספרים של כולם בקבוצה הגדולה בווטסאפ… בהפסקה שאלתי אותה עוד איזה משהו על זה, והיא אמרה לי להפסיק להתעסק בזה בטון של נזיפה משועשעת רכה ואוהבת ("אור! אויש, די!").

אח"כ במהלך השיעור הרגשתי שהחמוד צוחק ומגחך עלי יחד עם ההיא שאני נוסעת איתה בטרמפים. קלטתי הבעות פנים מחויכות ביניהם, כמה מילים, אחרי שדיברתי בכיתה, והוא דיבר אחרי. יכול להיות שזה בכלל לא היה קשור אלי. יכול להיות שהוא בכלל צחק על עצמו, על מה שהוא אמר, או שזו הייתה בדיחה פרטית ביניהם. ובכלל, לאחרונה זה פתאום נראה לי ככה, שהוא התרחק ממני ומסתכל עלי אחרת. קודם הוא היה ממש חמוד ודאגן ומתעניין ומצחיק בצורה חמודה ומשתפת, ועכשיו הוא פתאום נראה לי יותר ציני ולגלגן וביקורתי ומרוחק וחסר סבלנות. ואולי זה לחלוטין אצלי, הירידה בביטחון העצמי שלי והתחושה הפחות טובה שלי עם עצמי, שבעטיה אני "קוראת" אחרת גם את הסביבה, נותנת פרשנות שלילית אוטומטית נגדי. וגם אני אולי יותר מתרחקת מאחרים כי מרגישה פחות "ראויה" להם וליחס שלהם ולהיות חלק מהם, וגם נמנעת כי פוחדת מדחייה. לא יודעת. התחלתי להיות פרנואידית. חברתי ללימודים ישבה כרגיל לצדי. כתבתי לה בווטסאפ: "נראה לי שלפעמים צוחקים עלי". היא ענתה: "ולי נראה כאילו יורדים עלי כי אני לא טובה בלימודים" והוסיפה: "אף אחד לא צוחק עלייך" עם אימוג'י נשיקה.

אח"כ בהפסקה אחת בין השיעורים דיברתי קצת עם ההיא שגם הוכנסה לקבוצה, שאני קצת פחות מכירה. היא ממש חמודה. דיברנו על הלימודים והיא אמרה לי שהיא חושבת שממש היה מתאים לי ללמוד את התחום שהיא עוסקת בו. היא אמרה: "בגלל שאת…" וניסתה למצוא את המילה הנכונה לתאר אותי. היא מצאה: "בגלל שאת חופרת" והוסיפה הסבר שהכוונה לא במובן השלילי אלא החיובי. כנראה התכוונה לכך שאני נכנסת לפרטים הקטנים, דקדקנית. חופרת… צחקתי ואמרתי לה שאני אכן חפרנית מדופלמת. אבל מבפנים לבי נחמץ. זה מה שחושבים עלי. שאני חופרת. מעיקה ומייגעת. וזה אכן מה שאני.

בצהריים אני וחברתי ישבנו לאכול בקפיטריה. אמרתי לה שאני מרגישה לא נעים שצירפו אותי לקבוצה כי אולי לא רצו אותי שם, ולא נעים לי שעכשיו הם לא יכולים לרדת עלי שם על כמה שאני חופרת… היא פתחה עלי עיניים שאפסיק, שזה לא נכון, צחקה. אמרתי לה שיש לי דוקטורט בפולניות, ושזה רק קצה הקרחון. היא אמרה לי בתגובה משהו כמו: "איך את בכלל קמה מהמיטה בבוקר?". עניתי לה: "בקושי". בראשי נזפתי בעצמי על כך שאני סתם מציגה בפניה את עצמי באור לא מחמיא, חלשה ויורדת על עצמי, דימוי עצמי נמוך והלקאה עצמית.

כשסיפרתי לה שההיא אמרה לי שאני חופרת, זה הזכיר לה שהיא רצתה לספר לי על משהו שבן הזוג שלה אמר עלי, איזו הערה מצחיקה. היא אמרה שכשדיברנו בטלפון היא שמה אותי על רמקול, כך שבן הזוג שלה שמע אותי מהחדר השני. וכשהיא סיימה את השיחה בן הזוג אמר לה: "וואו, החברה שלך מדברת הרבה!". אני לא יודעת למה היא סיפרה לי את זה – האם רק כאנקדוטה משעשעת, או כדי להסב תשומת לבי לכך שאני מדברת יותר מדי או מהר מדי. הרגשתי שזו עוד מכת פטיש על הראש שלי באותו יום. עניתי לה מיד שבאמת יש לי מין צורת דיבור אינטנסיבית ונרגשת כזו… ומדברת מהר, עם המון מלל…. פעם הייתי מדברת אפילו יותר מהר, עם השנים נהייתי מודעת יותר לזה ומיתנתי…. ככה זה, יש לי המון מחשבות בראש, המון מילים… (אגב, יצא לי לשמוע לאחרונה הקלטה של עצמי מדברת – טראומה!).

כל זה הוסיף לי לתחושת העצב המריר. הנה, האמת נחשפת… כל האהבה שקיבלתי עד כה הייתה אשליה…. וזה בגללי. אני הורסת. ההתנהגות שלי גורמת להם לחשוב עלי כך, להסתייג ממני… בדרך חזרה מהקפיטריה לכיתה, אמרתי לה שאני לפעמים מרגישה/חוששת שחושבים שאני מוזרה… היא הביטה בי וחייכה חיוך רחב, מין חיוך כזה מאוזן לאוזן, גם העיניים שלה חייכו. לרגע חששתי שזה חיוך מרוצה, שהחשיפה של חוסר הביטחון העצמי שלי והחולשה והסבל שלי, מסייעת לה להרגיש יותר טוב לגבי עצמה, לגבי הספקות העצמיים שלה. שהחולשה שלי מחזקת אותה. (פרנואידית?). או שהיא צוחקת עלי – הנה עוד מישהו צוחק עלי – עוד הנפת פטיש לכיוון הפרצוף המגוחך שלי. שאלתי אותה למה היא מחייכת, והיא ענתה: "כי כולם מתים עלייך!". לא יודעת. אולי היא חייכה כך כי היא הופתעה שאני מרגישה כך. עברו בי מחשבות – אני לא יודעת מה זה אומר שכולם מתים עלי. מי זה כולם. ולמה הרגשתי שהיא צוחקת עלי. אולי היא צוחקת עלי. למה כולם צוחקים עלי. אין לי מושג מה חושבים עלי. ולמה בכלל הרגשתי רגשות כאלו עמוקים כלפי החמוד ההוא. ולמה הם אוהבים את חברתי ללימודים יותר משהם אוהבים אותי. כן, ברור שעלו בי גם רגשות קנאה.

אחרי כל זה חששתי שאולי יותר מדי חשפתי בפניה את הקלפים שלי, את החולשות, ושזה אולי גורם לה להרגיש יותר טוב עם עצמה. שהזמנתה לקבוצה ה"סולידית" והקריסה-בהילוך-איטי שלי מול עיניה – שיפרו את הביטחון העצמי שלה. אני לא בנויה למשחק החברתי ואני לא טובה בו. אולי דווקא חשיפת חוסר הביטחון והספקות העצמיים שלי היא שמבריחה אנשים ממני או גורמת להם להירתע ממני. אולי באמת אהבו אותי קודם ורצו בקרבתי, אבל ברגע שהתחלתי להחצין את הספקות וחוסר הביטחון והנפש המגומגמת, או מה שזה לא יהיה, הם הניחו לי לנפשי והלכו לשחק עם ילדים מאאאגניבים וכיפיים יותר.

היא בחורה ממש חמודה ומקסימה ונשמה טהורה, ואני אוהבת אותה ונהנית מהקשר איתה ומהשיחות איתה. ברור לי שאין לה שמץ מהכוונות ה"זדוניות" שייחסתי לה במחשבות הפרנואידיות שטסו לי בראש באותו התקף חוסר ביטחון אקוטי. נכנסתי למצב מוזר מאוד. מגננה מוגזמת של חיה פצועה.

אז צורפתי אחר כבוד לקבוצה, ויש שם קצת צחוקים ושיגועים ואני גם כותבת קצת ומגיבה, מנסה להתנהג כאילו "הכל בסדר". ואולי באמת הכל בסדר. הרי אמרנו, כל הדרמה בראש שלי, לא? כולה קבוצת ווטסאפ. ואולי לא הייתה שום סיבה מיוחדת לכך שלא צירפו אותי, הוא פתח את הקבוצה בסה"כ יום או יומיים לפני כן. אולי אין לכל זה שום משמעות מיוחדת, ואני היחידה שמקדישה לקבוצה הזאת כ"כ הרבה מחשבה ומשמעות חברתית ואישית. אבל, אולי יש לזה משמעות חברתית. אולי יש משמעות לכך שהוא לא צירף אותי יחד עם כולם בהתחלה. ואולי זו רק סיבה טכנית, כי היה לו ב"שלוף" את המספרים של כולם, ואת שלי לא היה לו. למרות שאם רוצים, מוצאים… כאמור היה את המס' שלי בקבוצה, וגם לחברתי יש את המס' שלי, הרי אפשר לבקש ממנה… אבל שוב, אולי גם הוא לא השקיע בזה יותר מחשבה… וברור שאני סתם מעצימה את העניין הרבה מעבר לפרופורציות הנכונות….
בכל אופן, אני משתדלת בקבוצה לא לכתוב יותר מדי, לא לכתוב משפטים ארוכים מדי, לא "לחפור". אני מרגישה שיש קודים ונורמות שאני לא מכירה…

אני יודעת שהטעות שלי בכל זה היא עצם ההתעסקות במה שאחרים חושבים עלי והחשיבות והמשמעות שאני מייחסת לזה. יש את המשפט הזה: "מה שאחרים חושבים עליך – זה לא בעיה שלך". וכמובן יש עוד אלפי דברים שנכתבו בנושא… הפתרונות לקרוסלת המחשבות שנתקעתי בה הם הרי קלישאות לעוסות וידועות, אבל לא תמיד זוכרים את התובנות, וחשוב לשמוע את זה שוב ושוב, להיזכר, להפנים, להבין שנסחפתי הרחק ללב האוקיינוס הגועש ושהגיע הזמן לחזור לחוף.

הנה, למשל, גיגלתי ומצאתי את הקטע שלהלן, מצטטת קטעים נבחרים:

 


"על מה אחרים באמת חושבים?
האמת היא שאין שם אחרים "שחושבים", מי שחושב באמת זה בעצם אתה.
לאף אחד אין קוד כניסה למוח שלך, אף אחד לא יכול לפטפט איתך שם בפנים, מי שעושה את זה הוא רק אתה.
השאלה "מה אחרים יגידו עלי?" או "מה אחרים יחשבו?" נובעת מהפחדים שלך, מההערכה העצמית שנבנתה ועוצבה בילדותך על ידי הוריך ושות'.
קיימות אצלך תבניות חשיבה קבועות מראש על מה ש "אחרים" חושבים עליך או על מה שהם עלולים לומר. אתה מקשיב לקולות הללו שוב ושוב בראשך, בדמיונך ומרוב שזה נראה לך אמיתי אתה מתחיל להיות משוכנע שזה באמת מה ש -"הם" חושבים עליך ושזאת מציאות קיימת… הרי אתה לא ממציא דברים, לא?
האמת היא שאם תביט לאחור לאורך חייך תבחין שפחות מ 1% ממה שחשבת לגבי מה שאחרים חושבים עליך קיבל התאמה כלשהיא במציאות. 99% מזה היה ונשאר רק בראשך, בדיאלוג הפנימי בינך לבין עצמך.
אנחנו לא זקוקים "לעולם" שיקלקל אותנו, אנחנו עושים עבודה טובה בעצמנו.
תחשוב כמה זמן ומשאבים היית מפנה לעיסוקים מהנים ומקדמים אם היית מצליח להתעלם ממה "שאחרים" כאילו יחשבו עליך בעתיד או חושבים עליך בהווה.
לאיזה הישגים היית מגיע אילו מה שיחשבו עליך לא היה גורם במשוואה?
השאלה מה יחשבו עלי? מגיעה מתוך פחד. פחד מכישלון, פחד מהצלחה, פחד מגדילה, פחד מאכזבה, פחד שלא יאהבו אותך, פחד מביקורת ועוד סיפורי אלף לילה ולילה אחרים…

בדרך כלל אינך שם לב, אבל אתה כמו מפעיל מיומן וטבעי של תיאטרון בובות וירטואלי. אתה מדמיין בובות שנקראות "האחרים" ואתה כל הזמן מדובב אותן, אתה מכניס להן מחשבות ומילים לפה ומדבר במקומן. הצגה שלמה מתחוללת בראשך ולא רק שאתה משתף פעולה איתה וצופה בה, אתה הוא היוצר והמפעיל של ההצגה ואתה גם הקהל הפרטי והנאמן שלה. אתה יוצר הצגה מיותרת וגם רוכש כרטיס שעולה לך המון להצגה האישית המתישה הזאת.

כמה טיפשי וכמה נכון.

מיליוני אנשים מנפישים דמויות במוחם באופן אוטומטי במהלך היום. אותם האנשים שאתה חושב שחושבים עליך, חושבים גם הם שאתה או מישהו אחר חושב עליהם.

וגם אם זה נכון ובאמת מישהו חושב עליך משהו או אומר עליך משהו, אז מה?

הצירוף הוא שתי מילות הקסם – "אז מה?"

אז מה? פשוט אומר שאני מקבל את עצמי כפי שאני, לא חשוב לי באמת מה אחרים יחשבו או יגידו, אני אותנטי עם מי שאני וזאת המיוחדות שלי.

אז 99% אחוז ממה שיחשבו או יגידו עליך נמצא רק בראשך ולאחוז הנותר אתה יכול לומר בחיוך רחב… אז מה??

התחל להיות מודע לפטפוט הפנימי שלך, ברגע שאתה קולט שאתה בסרט פנימי, שנה את הסרט, זה כל כך פשוט. אתה לא חייב לצפות בתוכניות שלא בא לך לצפות בהן, יש לך את השלט בידיים, השלט הוא היכולת לכוון את המחשבה שלך לאן שאתה רוצה. היכולת לשנות תסריטים פנימיים, לשנות דמויות, לשנות טקסטים, לשנות מבטים, לשנות התנהגות, אתה הוא הבמאי של הסרטים הפנימיים שלך.

התחל לשחק עם הדמויות, אל תיתן לדמויות לשחק בך.

מה שאחרים חושבים עליך זה מה שאתה חושב על עצמך.

מה שאחרים אומרים עליך זה מה שאתה אומר לעצמך.


סוף ציטוט.

זהו, הוצאתי את זה. למי ששרד/ה עד כאן – תודה על ההקשבה 🙂

 

 

22 תגובות בנושא ״מיומנה של חפרנית פרנואידית מצויה, והפעם: פרשת קבוצת הווטסאפ"

 1. אור היקרה, קראתי וליבי נחמץ יחד איתך. אני מאוד מבינה את התחושה הזאת, עוד יותר מתחושת הדחיה – תחושת ה׳קלקול׳, של להתחיל משהו ברגל ימין והנה הוא מתקלקל ונהרס בגלל ההתנהגות שלנו…הענין הוא שאי אפשר ללכת על ביצים כל הזמן, ולהסתיר בכוח את מי שאנחנו, ההתנהגויות האמיתיות תמיד צצות, ומי שיש לו מספיק בטחון עצמי ו/או הומור עצמי לא עושה מהן ענין ומניח שיקבלו אותו בכל מקרה, ובגלל הגישה הזו זה אכן קורה….
  נכון שההתנהגות הנכונה במקרה הזה היתה לא לעשות ענין, לומר תודה שצורפת לקבוצה ולהמשיך כרגיל. אבל ברור שהכרסום העצמי שלך היה ממשיך ולא יכולת להסוות אותו לאורך זמן… כדי לא לחוות את הרגשות האלה יש שתי דרכים – המנעות מקשרים בכלל או 'התלכלכות בבוץ' הזה של חשיפה לחוויות הפחות נעימות…ואת לדעתי דווקא אמיצה יותר שאת בוחרת בשניה. ועובדה שכן אוהבים אותך, בגלל, או למרות (תחליטי את) מי שאת, ככה שהמצב שלך נשמע לי בסך הכל מצוין.
  את צריכה לעשות מאמצים להפסיק לחפור לאחרים ולעצמך בנושא הזה. להתמקד בדברים החיוביים שהיו ושיש. עובדה שהחבורה הזו לא מתרחקת ממך, שהקשר בינך לבין החברה הטובה לא השתנה, וזה שהיא סיפרה לך על הקבוצה מראה שלא היתה שום כוונה להסתיר את זה ממך.
  אז די, תוציאי את זה מהראש, את מקסימה כמו שאת ואנשים רואים את זה!

  אהבתי

  1. היי פרי העץ היקרה, תודה על תגובתך החמה 🌷
   יכול להיות ואף סביר שזה הכל בראש שלי ושבמציאות אין שמץ של בעיה או שינוי ביחס של אחרים כלפיי, ויכול להיות שההתנהגות שלי הייתה בסדר גמור – ובאמת לא עשיתי שום דבר מיוחד.
   שיתפתי את החברה כי יש ביננו קשר קרוב של לדבר על דברים אישיים, גם היא מספרת לי דברים אישיים, וזה קשר מאוד זורם וכן ואמיתי. כך שהרגשתי בנוח להגיד לה.
   אני דווקא מלאה הומור עצמי ומחצינה את זה – ונוטה לדבר על עצמי ועל חולשותיי במין "הומור מרוצה מעצמו" שכזה.
   מקווה מאוד שאוהבים אותי בגלל מי שאני, ולא למרות! 😁
   נכון, אני צריכה להרפות מזה ולחשוב חיובי – על עצמי ועל אחרים.
   ונכון, בעצם העובדה שהלכתי ללימודים בחרתי להתמודד עם סיטואציה חברתית, ואני כל הזמן שם מדברת עם אנשים, למרות כל הקשיים האישיים שלי – ואני תמיד נהנית ביום הלימודים שם.
   אז אני פשוט אמשיך הלאה, ואאלץ – כמו כולם – להכיל את אי הוודאות הכרוכה בכל זה, ולא להתעמק בה. הרי כולם באותה סירה…

   אהבתי

 2. במשך רוב החיים שלי הייתי אאוטסיידרית מוחלטת, הסתכלתי בתמיהה איך אנשים מסתדרים להם במעגלים חברתיים נינוחים ותהיתי מה שונה בי שאני אף פעם לא מוצאת את עצמי באף מעגל.
  היום המצב כבר לא ככה, מצאתי את עצמי בכמה וכמה מעגלים שנח וטוב לי בהם, ולפעמים אפילו נדמה לי שהד ריבי ששונים מ״כולם״ הם דווקא הסיבה לזה שאנשים מסויימים מחבבים אותי.
  אבל לפעמים מספיקה הערה אחת של מישהו, או מבט שנדמה לי שמשקף את הסלידה של כולם ממני, בשביל להחזיר אותי למקומות הדחויים של פעם.

  אז אני שמחה שכתבת את הפוסט הזה, גם אם פתאום נדמה שזה ״נון אישיו".

  אהבתי

  1. היי מישהי,
   תודה על התגובה 🌸
   גם אצלי זה כך, שתמיד הייתי אאוטסיידרית (תמיד הייתה לי חברה טובה, אך לא הייתי שייכת למעגל חברתי, לקבוצה), ועם השנים זה השתנה, כך שהיו ויש "קבוצות קטנות" שאני חלק מהן, למרות שאני תמיד מסתייגת ונוטה להתחמק ממפגשים חברתיים (כי מרגישה לא בנוח, מסיבות אלו ואחרות) – ומניחה שאם הייתי יותר מחויבת למפגשים ולתחזוק הקשרים, אז הייתי מרגישה יותר שייכת… כך שברור שזה תלוי גם בי…
   נראה לי שהייתה בתגובתך טעות הקלדה, לא הבנתי מה זה "שהד ריבי", אודה להסבר…

   אהבתי

   1. אכן טעות הקלדה, תיקון אוטומאטי ארור (כשאני שוכבת על הספה מעוכה אני מתעצלת לפתוח מחשב וקוראת בלוגים מהאייפד).
    צריך להיות – "הדברים בי ששונים מכולם״.
    חייבת להגיד שהפוסט הזה שלך והתגובה שכתבתי לך החזירו אותי למקומות שלא הייתי בהם המון זמן, הפוסט האחרון שכתבתי מאוד הושפע מהמקומות האלה. אז תודה שפתחת ושיתפת…

    אהבתי

    1. עכשיו זה מובן 🙂 . ואני מסכימה, לגמרי.
     מצד אחד, מצטערת שהזכרתי לך תקופה מכאיבה, אך מצד שני, מבינה שזה דווקא חיובי עבורך, השראה לגעת במקומות חשובים ומהותיים שאת כן רוצה להאיר ולבחון ולשתף בהם – אז שמחה לשמוע. כמובן אצה רצה לקרוא אצלך…
     לילה טוב

     אהבתי

 3. לדעתי זה לא טריוויאלי בכלל, הרי סוף סוף הרגשת בלימודים בכעין תיקון, מקום ומעגל חברתי שבו את שייכת וחביבה על הבריות וסביבך א/נשים בקליבר שלך שנהנים בחברתך. ברגע שאת מגלה סדק אחד במציאות, כל התמונה מסוגלת לקרוס אל תוך עצמה.

  מצד שני, יתכן ומדובר בגל שיעבור – לא בתוכך אלא בדינמיקה החברתית שנוצרה. בשיעור או במפגש הבא אולי יתברר לך שאיזון הכוחות הינו עדיין כפי שהיה לפני הסטירה האחרונה.

  אני מזדהה איתך כל כך כי גם אני קצת עוף תלוש. הגיסות שלי למשל (והן מרובות מצדו של הזוגי, הוא מבית דתי/מסורתי) מתנהלות בקליקה סגורה, הכוללת כמובן קבוצת וואטסאפ משפחתית שאין לי חלק בה, נסיעות קבוצתיות בלעדיי ושיחות שולחן בהן אין לי חלק או מושג. בהתחלה האכלתי את עצמי מרורים על כך שאין לי את הכלים החברתיים הנדרשים. הייתי בטוחה שהן מרכלות עלי ולועגות לי ובכל מפגש מעבירות אחוז נכבד מהדיון אודותיי. היום כבר ברור לי שאני ממש לא בראש מעייניהן, השיפוצים וזארה הרבה יותר מעניינים ממני. אני בספק אם אי פעם מדובר בי. אני כבר לא פגועה, לפעמים קצת כועסת על האטימות. אבל לקח לי המון זמן להשתחרר ולשכנע את עצמי שהכל בראש שלי בלבד.
  אנשים אחרים חושבים בעיקר על עצמם, לא עלייך ועלי. אנשים אחרים חושבים בעיקר את אותן מחשבות שאת חושבת: איך השאר רואים אותם, לא איך השאר חושבים שהם רואים אותם.

  ולגבי החופרת – זרם התודעה שלך מקסים בעיניי. אז את מדברת קצת מהר ויש בתוכך דיון תמידי שמתנהל במקביל לדיבור ומקבל ביטוי אף הוא, כך שאולי לאנשים חסרי יכולות אנושיות בסיסיות כמו עניין, סקרנות וסבלנות את נתפסת החופרת. האנשים האלה לא אמורים לעניין אותך. הם לא בשבט שלך.

  חיבוק לך, אור.

  אהבתי

  1. קומורבי יקרה, תודה על תגובתך ועל ההבנה 🌻
   יש את העניין הזה, שאם זה באמת נון-אישיו מפגר והכל בראש שלי, אז זה מרגיע אותי, כי זה אומר שמבחינה אובייקטיבית לא קרה שום דבר, שאין משמעות של דחייה, שזו רק רגישות היתר וחשיבת היתר שלי והפרנואידיות הפצועה. ואם אנחנו אומרים שזה לא טריוויאלי בכלל, אז זה בעצם אומר שכן קרה כאן משהו אובייקטיבי שמצדיק תחושה של עוגמת נפש ברמה כלשהי… מניחה שאת התכוונת לכך שזה לא טריוויאלי מבחינת החוויה הרגשית שלי. וזה נכון. אבל איכשהו, כל רמיזה אפשרית לכך שמבחינה אובייקטיבית כן קרה כאן משהו עם משמעות חברתית – משום מה מלחיצה אותי. ואם מדברים על גל שיעבור בדינמיקה החברתית – שזה אומר שאכן עבר איזשהו גל, שמשהו השתנה בדינמיקה – גם זה מלחיץ אותי. כי אני מרגישה כ"כ לא מיומנת חברתית, מרגישה חלשה, והחזקים שורדים. ולחזקים אין סבלנות לחלשים. האיילה הפצועה נשארת מאחור…. ככה זה… טוב, נהייתי דרמטית מדי, אבל את מבינה את הכוונה. וגם, זה מעלה בי את זכר הטראומות החברתיות המכאיבות הרבות מהעבר…
   מצטערת לשמוע על ענייני הגיסות. אבל באמת נשמע שאת רק מרוויחה מזה שאת לא ב"קליקה" הזאת… ושמחה שהצלחת לשנות את הגישה ולקחת את זה בפרופורציות הנכונות…
   ואני גם צריכה לזכור שהעולם לא סובב סביבי, וזה בסדר. אנשים לא מעבירים את ימיהם בחשיבה עלי, ולא כל מעשיהם מכוונים ביחס אלי… ואני צריכה להרפות…
   תודה על המילים החמות,
   חיבוק בחזרה 🤗

   אהבתי

 4. אני מסכימה שמה שנדמה לנו שאחרים חושבים עלינו הוא ממש לא בהכרח מה שחושבים באמת. מעבר לזה, בלוג הוא בדיוק המקום 'לחפור' על כל מה שמטריד אותך, גם אם אובייקטיבית זו לא דרמה גדולה בעולם 'האמיתי'. לפעמים החפירה אפילו עוזרת, מלבנת דברים, מכניסה אותם לפרופורציות מדויקות יותר ומפוגגת את התחושות הרעות. נדמה לי שזה גם מה שהצלחת לעשות בפוסט הזה.
  ואגב, חפירה היא לא בהכרח דבר רע. בטח לא בלימודים 🙂

  אהבתי

  1. היי עדה, תודה רבה על תגובתך ועל החיזוקים 🌼
   נכון, יש יתרונות להיותי חופרת. אני מתעמקת ודקדקנית, אני רואה דברים שאחרים לא רואים. זה קורה לי כל הזמן, שאף אחד אחר לא שם לב לדברים שאני שמה לב אליהם… וזה מהווה יתרון גם בעבודה וגם בלימודים…
   באמת עשה לי טוב לכתוב כאן. גם נעים לקבל את שפע התגובות – גם בזה יש חוויה מתקנת… שמתעניינים, שאכפת לאחרים… שמזדהים ומבינים ומכילים…. שמרעיפים מילים חמות שמהוות "קונטרה" לירידות שלי על עצמי, לספקות…

   אהבתי

 5. זה אולי מקום טוב לבדוק את המנגנון הזה שלך, שמכניס את עצמך לפינה של אוי אוי אוי מה אומרים עלי. הנה, התחלת בפירוק, קילפת את קליפת הבצל העליונה פה בבלוג כשאת מודעת לכך שא. זה שנדמה לך שכך אומרים עליך לא אומר שזה נכון וב. גם אם כן, למה מה קרה? זה משנה משהו את מי שאת או מה שאת? למה זה חשוב לך. לאן זה לוקח אותך.
  ודווקא נשמע שיש לך שם חבורה מקסימה שאוהבת אותך כמו שאת, ושכיף להם איתך. את ממש לא בן אדם לא חברותי.

  אהבתי

  1. היי מניפה,
   אתחיל מהסוף – תמיד אמרתי על עצמי שאני אדם חברותי ולא חברתי…. מניחה שאת מבינה בלי שאסביר… למרות שגם בזה אני כבר לא בטוחה…. מאז שהחרדה החברתית שלי ירדה, אני מדברת לא מעט בסיטואציות חברתיות, קצת יותר לוקחת חלק… אולי נהייתי גם קצת יותר חברתית. אבל מתחמקת לגמרי מאירועים חברתיים וכיו"ב, ועדיין תמיד מרגישה החייזרית שבחבורה…
   נכון. ברור לי שהחוכמה היא לא להגיד לעצמי – אני סתם מדמיינת, זה לא נכון, אלא להגיד לעצמי – צוחקים עלי? לא חושבים עלי על כחלק מהחבורה שלהם? יופי טופי! ווטאבר, טוב לי עם עצמי, וזה הפסד שלהם! אני חושבת שחלק מהכאב שלי היא לא רק תחושת הדחייה והחרדה שמשהו בי מרתיע אנשים, אלא גם ציפיות שעלו בי שנתקלו באכזבה…. היה נראה לי שיהיה לי קשר של ידידות עם אותו חמוד שנראה אדם מקסים, וזה התמסמס, ואז העניין הזה… והחברה מהלימודים, שהיינו שתינו נגד העולם, ואז היא כאילו הפכה גם לחלק מ"הם", כשאני כאילו נשארת בצד – אבל אני מדגישה שכל התיאור הזה הוא לא במציאות, במציאות אני והיא כל הזמן ביחד, היא לא פיזית איתם… פשוט המוח שלי כבר רץ עם תסריטים…
   ובכלל, אולי אני סתם לוקחת קשה – החמוד מדבר עם כולם שם, נחמד לכולם, זה לא שאיתי היה משהו מיוחד… אני פשוט לא רגילה לסיטואציות חברתיות והיכרויות חדשות, אז לוקחת קשה כשנוצר קשר כלשהו 😳
   וגם יש לי נטייה ליצור קשרים עמוקים, של ידידות נפש, צריכה ללמוד לתחזק גם קשרי חברות שטחיים כאלו, של יומיום. לא כל קשר הוא שיחות נפש.
   כן, אני כולי "אוי אוי אוי" – אבל להגנתי אומר שזה לא ממקום נרקיסיסטי, אלא מחסכים ענקיים ומהיותי אדם מוטרד ומודאג תמידית… פעם הבוס שלי שאל אותי מה קרה, שאני נראית מוטרדת… אמרתי לו בהומור שזה פשוט הפרצוף שלי… פרצוף מודאג ומוטרד, זו אני…. 😁

   אהבתי

 6. בטרם הכרת את חברי הקבוצה באופן מעמיק , נתת להם צ'אנס ובעצם גם לעצמך. לא היתה לך היכולת להכניס לראשך מה הם חושבים לגביך. בחלוף הזמן את מרגישה שאת כבר יכולה לנחש או לקרוא את מחשבותיהם וכאן משתלטת עליך אור הביקורתית והשיפוטית, זו שמכירה ביכולותיה ואולי מתוסכלת מכך שלא כולם מכירים בהן. מכאן שההערכה כלפי עצמך דווקא גבוהה..
  פעם חברה ספרה לי שבקבלת הורים רוב ההורים נוהגים להתלונן בפני המורה על התנהגות ילדם וזורעים דעות קדומות שבעתיד יהפכו לביקורת. בניגוד גמור להם, היא תמיד שבחה את בנה ובכך נתנה לו צ'אנס להוכיח את עצמו כפי שהוא אמת.
  כל חברות מושתתת על אינטרסים, גם החברויות הכנות ביותר. ויש להתייחס לכך בהתאם. נסי לחשוב מה חברים אחרים בקבוצה הראשית ירגישו כשיגלו שהוקמה תת קבוצה שאין להם חלק בה.
  חרמות זה דבר מכוער, בכל גיל. במקרה דנן אין מדובר בחרם, אלא בהתבדלות. בטיפוח האגו האישי שאולי נפגע בדרך ולכן עלה הצורך בפתיחת קבוצה חדשה.

  אהבתי

  1. רחל יקרה, תודה על תגובתך 🌹
   נכון, התחלתי את שנה"ל עם גישה של לתת צ'אנס, למרות החששות – פשוט באתי ודיברתי ושוחחתי ויצרתי קשרים, וזה עבד. התפלאתי על כמה שזה זורם וקל…. וכשההיכרות מתחילה להעמיק, ונוצרים כל מיני קשרים בתוך הקבוצה, זה מתחיל לבלבל ולערער אותי…. וכן, הקול הביקורתי הדומיננטי שבי מתחיל להצליף…
   אהבתי איך שסובבת את זה, להראות שדווקא יש לי הערכה עצמית גבוהה 😁
   רגע, בסיפור על האמא והבן – מנסה להבין לאיזה נמשל בדיוק התכוונת – מה שם מקביל אלי? מי אצלי האמא, הבן והמורה? 🙂
   זה נורא עצוב לי מה שכתבת, שכל חברות, גם הכנה ביותר, מושתתת על אינטרסים 😔 אבל אינך היחידה שאמרה לי זאת.
   ובאמת חשבתי על זה עוד קודם – שיש בזה משהו מאוד לא נעים, שמקימים קבוצה "סולידית" מתבדלת כזאת שאחרים בכיתה לא מוזמנים אליה. ויש לנו כיתה לא גדולה. כמו שאני נפגעתי, אולי גם אחרים ייפגעו אם ישמעו על הקבוצה. למרות שכל אחד מוזמן להקים קבוצה עם חבריו, הרי הכיתה מחולקת לחברויות שונות.
   מצד שני, אולי אני היחידה שנתקעת כל כך על הדברים האלו…. 🙂
   לא הבנתי מדוע את חושבת שמי שפתח את הקבוצה החדשה עשה זאת בגלל פגיעה באגו האישי…
   ערב טוב,
   אור

   אהבתי

   1. בסיפור על האמא והבן התכוונתי שהכל תלוי באופן
    הצגת הדברים, כשאת מאירה על נקודות חולשה, אנשים יתמקדו ראשית בזה . הימנעי מהאופציה ואל תתני להם כלים לאישוש הצדדים שאת פחות שלמה אתם.
    כשתיווצר חברות של אמת מן הסתם ילמדו להכירך על כל מעלותיך וחסרונותיך.
    אגב לא כל מה שנראה לך כחיסרון הוא באמת כזה, תני לחברים קרדיט ואל תחסכי מהם את ההזדמנות לרצות וללמוד להכירך בסיטואציות שונות.
    לדעתי מי שפתח את הקבוצה עשה זאת ממקום של רצון להוביל, להיות מנהיג כי אולי הרגיש שאין לו את הפוקוס לו הוא ראוי. אבל זו דעתי כמובן.

    אהבתי

    1. תודה על ההסברים, עכשיו הכל מובן לי 👍
     אגב, כל האזהרות האלו של "לא לחשוף/להחצין חולשות"… "לא לתת לאנשים כלים לאישוש הצדדים שאני פחות שלמה איתם"… לא להחצין ספקות… כל "החוקים החברתיים" האלו… (שכמובן אינך היחידה שאמרה לי אותם) – יש בזה משהו שמעורר בי כעס והתנגדות. מה, האנשים האחרים רק מחכים שאתן להם כלי נשק נגדי? מחכים לרמוס אותי? אז מי רוצה להיות חברה שלהם בכלל? אם אני רוצה להיות חברה שלהם, ארצה להיות חברה של מי שאנושי, שלא שופט חולשה כדבר רע. אם זה היה הפוך ומישהי הייתה מחצינה מולי חולשות – הייתי מעריכה את הכנות והאותנטיות וחוסר הפוזה וכו', וזה רק היה מושך אותי יותר. כמובן שלא צריך ללכת לקיצוניות ולרדת על עצמנו כל הזמן…

     אהבתי

 7. וואי מסכנונת איזה סרטים אכלת מהדבר הזה! וכמה טוב שיש לך בלוג ואת מוזמנת לחפור כאן חופשי את כל המחשבות והרגשות והפחדים גם אם יש קול קטן (ומעצבן) בתוכך שנוזף בך שזה "נון אישו". זה הקול שמנסה שלא לתת תוקף לך ולמה שאת מרגישה. זה ה"אמא" או ה"אבא" ש"בלענו" בילדות או בנערות ואימצנו אותו כקול שלנו. הביקורת האוטומטית. ה"שטויות" ה"לא קרה כלום". אז כמו שבת של חברה מאמנת שלי פעם ענתה לה כשהיא נפלה, "אמא, כן קרה כלום!". קרה. את הרגשת פגועה. את הרגשת דחויה. את הרגשת שצוחקים עלייך, שלא מכלילים אותך, שמדברים עלייך. ההרגשה הזאת קרתה. וחשוב לתת לה לתוקף. וגם חשוב להסכים לחוש את זה. ממש לפעמים טוב להתבוסס בזה….למרות שזה כואב ולא נעים. "לעבור דרך" זה כדי להגיע לצד השני. כל כך שמחה שכתבת את הפוסט הזה, כי הוא עשה בדיוק את זה. נתן תוקף למה שהרגשת, ואיפשר לך להתבוסס ברגשות הקשים, ובכך אולי זה עזר לפוגג אותם במעט.

  עצוב אבל נכון: רוב החיים שלנו מתנהלים בפער הזה שבין מה שקורה בפועל במציאות לבין מה שמסתובב לנו בראש. מדהים עד כמה. הגיוני שבאמת אוהבים אותך, הגיוני שלא דוחים אותך ולא צוחקים עלייך. נשמע שאת ממש נקלטת שם חברתית, וכמו שכתבו אחרים – לא נורא שחשפת את "הבטן הרכה" של רגשי הנחיתות והפחדים שלך, כי להעמיד פנים כאילו הכל בסדר, כאשר בפנים מתחוללת סערת רגשות, זו השקעת אנרגיה גדולה מדי, מיותרת, וקשה להחזקה לאורך זמן.

  לגבי מה שקרה בפועל: ייתכן מאד שלמרות שיש את כל הטלפונים בקבוצה הגדולה, לא כולם מזוהים אצל הבחור בטלפון. וייתכן מאד שאם הוא הקים את הקבוצה באופן ספונטני, הוא לא זכר את כולם באותו הרגע. וגם ייתכן מאד שברגע שהחברה שלך אמרה לו "שכחת להוסיף את אור" הוא אמר "אה, נכון, לא ידעתי מה הטלפון שלה". הרבה מאד מפעמים התרחישים הכי אפלים שמסתובבים לנו בתוך הראש הם גרסא שגויה ומעוותת פרי המצאתנו. לפעמים לא, אבל עובדה שהוסיפו אותך, ונשמע שאת באמת חלק מהחבורה ושגם הפראנויות שלך לא מפריעות להם עד כדי דחייה והרחקה. ויהיה כיף אם תצליחי ליהנות ממה שיש…..❤️

  אהבתי

  1. אמפי יקרה, תודה רבה על תגובתך 🍀
   זה נכון שצריך לתת תוקף ומקום לרגשות, מסכימה לגמרי. מצד שני – ראי מה עניתי לקומורבי – לפעמים דווקא "להצדיק" את תחושותיי מלחיץ אותי – כלומר, אם התחושה שלי מוצדקת ולגיטימית, זה אומר שהמציאות היא מה שאני חוששת שהיא… ויותר מרגיע אותי להבין שזו רק חשיבת-היתר הפרנואידית שלי, העצמה לחלוטין לא פרופורציונלית של דברים פעוטים וחסרי חשיבות… ושבעצם הכל בסדר, הכל בסדר… כי יש לי נטייה להעצים ולפרש נגדי דברים שלא לצורך…. מצד שני, יש לי גם הרבה פעמים אינטואיציות נכונות לגבי אנשים…. אוחחח, מבלבל 🙄
   את צודקת לגבי זה שהסיבה לכך שהוא לא הוסיף אותי יכולה להיות פרוזאית לחלוטין, סתם משהו טכני.
   תיקון – אנשים שם לא מודעים ל"פרנויות" שלי (אם נקרא להן כך. יודעת שאני הכתרתי עצמי כפרנואידית, אבל אולי זה יותר חרדות ודאגות מאשר פרנויות…), סיפרתי על מעט מהחששות שלי רק לאותה חברה טובה, אבל לא לאף אחד אחר. אני לא מספיק קרובה לאף אחד אחר שם בשביל לספר על זה.
   הקיצר, לעוף על התחת של עצמי ולזרום! 😍
   חיבוק,
   אור

   אהבתי

 8. טוב, כל התגובות מעלי מצוינות אז אין לי רבה מה להוסיף.
  אני מבינה ומכירה את התחושה של 'מדברים עלי מאחורי הגב', אבל לרוב עונה לעצמי שאנשים בד"כ רק מרוכזים בעצמם. זה לא תמיד עובד, אבל זה כן יוצר תחושת הקלה שאני לא בפוקוס.
  נשמע שכל החברים שלך בלימודים מאוד מחבבים אותך ואומרים עליך דברים טובים. הלחץ מובן ולגיטימי, אבל באיזשהו מקום צריך גם לסמוך עליהם ולשחרר קצת את הפחדים. בעיקר בגלל שאין לזה שום תועלת. זה פוגע בך בכל מקרה, כך שיתרון המגננה לא תקף, וזה מוריד אותך, ואת דעתך על עצמך.

  הכי חשוב – יש לך את הבלוג. הוא מיועד לחפירות. הוא עוזר להרהורים ולעיכול המצב. תרשי לעצמך לכתוב, לחלוק, ולשחרר.

  אהבתי

  1. תודה תיאו יקרה 🌺
   נכון, צודקת. צריכה להמשיך הלאה, לא להיתקע על זה, ולהתעסק בזה פחות.
   חלק מהעניין הוא גם שהשמנתי ואני נראית פחות טוב ואני צריכה לקנות בגדים חדשים ודוחה את זה, ובינתיים לובשת ברוטציה סדרה מצומצמת של בגדים שחוזרים על עצמם, ובטח נראית זוועה… צריכה גם להסתפר… צריכה לעשות סדר בארון הבגדים, כבר לא יודעת מה יש לי שם בתוך הבלגן…. הרבה בגדים שכבר לא עולים עלי… בלגן בראש ובלגן בארון ובלגן בבטן… צריכה להתעשת. צריכה לרזות. עוד מעט. הנה, כבר…
   תודה על ההבנה, ההכלה והחברות 😘

   אהבתי

 9. אני עצמי עברתי תהליך של צמצום במספר החברים. אני חושב, שרוב האנשים עוברים תהליך כזה, במהלך השנים.
  אמא שלי נהגה להשתמש בפתגם באידיש, שבתרגום גס אומר משהו כמו "בכוח תהיה לי חבר?". הפתגם בא לומר, שאנחנו לא יכולים "להכריח" אף אחד להיות חבר שלנו. מי, שאנחנו מוצאים חן בעינייו, הוא בעל פוטנציאל לחברוּת. עכשיו נשאר החלק הזה, שגם אנחנו נהיה מעוניינים… לא תמיד מתמלאים שני התנאים – וזה בסדר.
  מי שחושב שאת מכוערת/חופרת/מעיקה/שמנה/וכו' – זכותו לחשוב כך. ברוב המקרים, דעתו לא תשתנה. אבל מה אכפת לך מה הוא חושב? מי הוא בכלל? מי הוא עבורך?
  הוא בס"ה זר חסר חשיבות – שלא מחבב אותך.
  אז מה?

  אנחנו אמנם חיות חברתיות. אבל מספיקים מעט חברים קרובים, ורצויה גם זוגיות. כל מה שמעבר לכך, חברים ממקום עבודה, חברים מלימודים משותפים – כל אלו הם בונוס, במידה והם קיימים. ורובם אכן מוטֵי-אינטרסים, לא באמת חברים. אבל את כבר ילדה גדולה. את כבר אמורה לדעת כיצד מתנהל עולמנו.

  בסופו של דבר, אנחנו מי שאנחנו. האישיות האמיתית שלך תתפרץ, בשלב מוקדם או במאוחר. ואם את "חופרת" – אין מה לעשות, זה מי שאת. גם אם תשתדלי מאד – בסוף "תחפרי". כי כזו את. יש לי אמונה מאד מצומצמת ביכולתם של אנשים להשתנות. וממילא – אני חושב שעדיף למצוא מישהו שנהנה מהחפירות שלך, מאשר לעטות מסיכה מעיקה ולסתום את הפה.

  בסופו של דבר, גם ה"מגניבים" וגם מלכות הכיתה, גם הם פוגשים את העולם האמיתי. ובעולם האמיתי, גם הם חווים צביעות, חוסר פירגון, קנאה. גם הם מתגרשים. גם הם חולים. ובסוף – גם הם מתים. אמנם, זה נחמד יותר לחוות תקופות של אהדה. נחמד להרגיש יפים ומחוזרים וסקסיים. אבל לא כולם כאלה. ובסופו של דבר – אין לנו ברירה, אלא לקבל את מי שאנחנו.

  אהבתי

  1. מה שנכון, נכון 👍
   תודה על התגובה המפורטת והמושקעת.
   אני מברכת על בן זוגי, איתו אף פעם לא אהיה לבד, והוא אוהב אותי אהבה ללא תנאי.
   ויש לי את אחותי הקטנה ועוד כמה חברות קרובות, וזה באמת מי שהכי חשוב, כמו שאמרת.
   שבת שלום 🌤

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s