חוטֵי חלום פקועים

אז אולי עדיף אני אהיה רוחפת
אולי עדיף אהיה רוחפה בין כלונסאות
עדיף לא כלונסאות מתכת
עדיף עץ יהא פועם בלב מוטות

אני קשה לי אחיזת היום בגובה
ומכאיבה לי אחיזת הליל בתהום
נופלה נופלה דמותי מצווארי נשמטת
בתוך חזי נרעשת מפקיעת חלום

כי כך אני בנויה וכך תמיד הייתי
כך נשזרו חוטיי אי אז בין אצבעות
של אומנים פצועים וחזקים ממני
ואני סך צלקותיהם המדממות


*הערת עריכה – בתחילה קראתי לשיר "זמן החלומות פקע" ולאחר מכן שיניתי ל"חוטי חלום פקועים"

19 תגובות בנושא ״חוטֵי חלום פקועים"

 1. התגעגעתי.
  העוצמתיות בשיר מודגשת בחזרתיות של המילים, חבל שאת מסיימת בנימה בקרותית עצמית.
  תמיד יהיה מישהי/ו שיהיה טוב מאיתנו. אבל כל אחד מיוחד בתחום שלו.
  אהבתי את הדימויים בשיר וכן את השפה הגבוהה.

  Liked by 1 person

  1. גם אני התגעגעתי 🙂
   תודה על התגובה.
   אם איני טועה, נראה לי שהבנת לא נכון את הכוונה בבית האחרון. למיטב הבנתי חשבת שאני משווה את עצמי לכותבים אחרים, משוררים אחרים, אבל לא. הכוונה היא שמי שיצר אותי ועיצב אותי – האומן ששזר את חוטיי – עיצב אותי כפי שאני מבחינה נפשית. הכוונה בעיקר להורים, לאבא שלי, שהוא אדם עם נפש פצועה ואני ספגתי את דימום פצעיו הנפשיים. והוא היה חזק ממני ולא היה לי כוח מולו ונאלצתי לספוג הרבה רעל.
   גם התכוונתי יותר לאומן במובן של בעל מלאכה מומחה בתחומו ופחות במובן של מי שיוצר אמנות – אם כי שתי המשמעויות מתאימות כאן ובאמת התלבטתי ביניהן ומבחינתי שתיהן תקפות. מעניין לקרוא על זה באתר האקדמיה ללשון העברית:
   https://hebrew-academy.org.il/2011/03/29/%D7%90%D6%B8%D7%9E%D6%B8%D6%BC%D7%9F-%D7%95%D7%90%D6%BB%D7%9E%D6%B8%D6%BC%D7%9F/

   Liked by 1 person

    1. אכן שקלתי לנקד, אבל הגעתי למסקנה ששתי האפשרויות תקפות כאן – מי שיצר/עיצב אותי הוא גם אוּמן – בעל מלאכה מומחה – וגם אוֹמן – יוצר. ולאור מה שכתבת לי עולה בי כי באפשרות השנייה גם בולטת ההשוואה בין האמן שיצר אותי לביני כיוצרת שירים (לא רוצה להתיימר להגדיר עצמי כאמנית או משוררת) – יש מאבק בין היצירה שלו (הפצעים שלי, הפגיעוֹת, הקשיים, החוויות שהטביעו בי חותמן) לבין היצירה שלי (כתיבת שירים, ליצור יופי מהקושי ומהסבל, מהכאב ומהכיעור).
     האמת היא שכלל לא התכוונתי בשיר הזה להתייחס אל עצמי כאמנית, ותגובתך האירה לי את הפן הזה – תודה!

     אהבתי

 2. קראתי בענין רב מאוד. הזיהוי בין אדם לבין בובה אינו חדש. הרי הוא התחיל בספר בראשית, עת אלוהים ברא לו בובה ואז או אז החייה אותה, ובל נשכח את פינוקיו אהובנו, שהיה בובה מתיאטרון בובות, ובאמת אצל רבים רבים מהבובנאים ומיוצרי הבובות, הבובה היא ישות אנושית מלאה, בטח אצל אותם שמדברים מהבטן, כלומר הפיתום ובובתו.
  השיר מפענח בעוצמה את "היות בובה", כזו שחיה וקיומה תלויים לגמרי במפעיל אותה.
  הבית השני צמרר אותי בתיאור נפילת הדמות מהצוואר, כי האני בסוף הוא הראש, המוח, הפנים, הרגשות. צמרר עוד יותר זיהוי הסבל עם יוצרי הבובה. דומני שסיפור פינוקיו ניסה בדרכו לשתף אותנו בסבל.אינני מתייחס לעיבודים מודרניים, קפיטליסטיים ופוסטקפיטליסטיים של הסיפור האיטלקי הרגיש הזה, שיש לו מטרות דידקטיות, כי הוא כוון לילדים, אך הצליח לחשוף את הסבל של היות ילד, כלומר בובה שנעשתה בידי אחרים ואין בה שליטה על עצמה, גם מחלותיה ופגעיה אינם שלה, גם למבוגרים.
  העבודה המילולית בשיר טובה מאוד. אהבתי את שתי צורות רוחפה, רוחפת, אהבתי את "לב של עץ" שהוא רפרור ישיר לפינוקיו, שהוא כנראה מטאפורת הבסיס של השיר השלם.

  Liked by 1 person

  1. תודה רבה על התגובה המושקעת והמעניינת, השכלתי 🙂
   מעריכה את התייחסותך.
   האמת היא שבכלל לא חשבתי על פינוקיו ולא התכוונתי אליו בכלל, אבל מעניין שזה באמת יכול להתאים. מעניין איך קוראים מוצאים בשיר דברים שהכותב כלל לא התכוון אליהם ולא חשב עליהם, וזה מוסיף עוד שכבות של משמעות והקשרים.

   Liked by 1 person

   1. זה כוחה של אמנות מילולית. ישנם יוצרים שמאמינים שהכל היה בשיר, רק אצל המשורר בלא מודע, והקורא מוצא את שאפילו המשורר לא "התכוון" באופן מודע.

    Liked by 1 person

 3. רמת ההזדהות שלי עם השיר היפיפה הזה היא גבוהה מאוד. ובמיוחד לאחר שקראתי שהכוונה לאומנים הפצועים והחזקים ממך הם למעשה ההורים שלך. והאחיזה הזו שבעצם בלתי אפשרית בשום זמן ובשום מקום. להרגיש כאילו נועדנו להיות במקום שאיננו שייכות לו, ולא להגיע אף פעם למקום שכן.
  אני מרגישה אותך מאוד בשיר הזה.
  ואני נורא נורא אוהבת את הכתיבה שלך.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s