התפכחות טובה

בשבוע שעבר הקולגה שלי (זו שאני ממונה שלה) סיפרה לי קצת דברים שעוזרים לי להתפכח מה-high וההתלהבות מהבוס שלי ובכלל, וזה ממש מעולה. זה החזיר אותי לקרקע המציאות של הג'ונגל החברתי האנושי. לפרופורציות של "עולם כמנהגו נוהג" ושל "אין חדש תחת השמש". בכל מקום עבודה יש סיפורים ועניינים. הכול חוזר על עצמו. בני אדם.

היא כבר סיפרה לי בעבר על יחס לא הוגן שהיא קיבלה מהנהלת המקום. אז בשבוע שעבר היא סיפרה לי שהבוס שלנו לא ממש עשה משהו בשביל לגבות אותה מול ההנהלה. שאמנם הוא משדר שהוא כן מגבה אותנו ושהוא כאן בשבילנו לכל דבר שאנו צריכות והוא לבבי ונחמד, אבל ברגע האמת הוא לא ייצא מגדרו לגבות, ושבכלל יש צעדים שהוא נקט שעוררו באנשים רבים במחלקה אי-הסכמה ואנטגוניזם וגרמו להם להתרחק, להימנע מביקורים במשרד שלנו… ושהיא לא מסכימה עם הגישה שלו… שהמקום השתנה – לטעמה לא לטובה – מאז שהוא בתפקיד המנהל… היא אפילו ציינה שמי שהייתה בתפקיד שלי עד הקיץ הקודם (והוחלפה ע"י קודמי בתפקיד שנטש לאחר כמה חודשים ואומרים עליו שהוא היה זוועתי מבחינה אישיותית) – עזבה בגלל הגישה הזאת של הבוס, בגלל התחושה שהוא לא מגבה, בגלל אי-הסכמות עם צעדים שלו, משהו כזה.

אז כן, ברור שזה רק צד אחד של המטבע, זו נקודת המבט של הקולגה שלי, שאני אמנם די סומכת על שיקול הדעת שלה מהיכרותנו עד כה, אבל ברור שאני עדיין לוקחת בעירבון מוגבל, כי זו הגרסה שלה ולא שמעתי את כל הצדדים. אולי קשה לבוס שלנו להתנגד להנהלה, אולי הוא יודע שאין סיכוי. לא יודעת. אבל בכל מקרה, עדיין – זה גרם לי לראות אותו באור יותר אנושי, לא מושלם… לפני כן התחלתי כבר להתפעם ממנו כאדם מקסים, רגיש, אדיב, לבבי, עדין, אכפתי וטהור לבב… עדיין נותרו בי שיירי הנטייה שלי משכבר הימים לעשות רומנטיזציה ואידאליזציה לאנשים מסוימים שמעוררים בי רגש או חיבור כלשהו או חיבה יתרה… וכשהם מרעיפים עליי אהבה בחזרה – זה בכלל מטיס אותי לגבהי הפנטזיות מרוב התרגשות… נפש נוגעת בנפש וכהנה תמצית פאתוס רוטטת כג'לי במטבח אנגלי במחוזות הכפר המוריקים. טאלי הו.

לא ג'לי ולא בטיח, וגם לא אבטיח. אפילו לא גרעין של אבטיחה. העולם עובד אחרת. אז הבוס שלי הוא כנראה לא האדם טהור הלבב והמקסים שחשבתי, אלא אדם כמו כולם, עם פגמים באישיות, עם קטעים מעצבנים. וגם יש לו ריח מוזר בחדר. שמתגבר כשהוא שם. קטע מוזר שצריך עוד לחקור.

אז אני חוזרת לגישת "כבדהו וחשדהו" ול"לקחת הכול בעירבון מוגבל", ואני כבר לא מפנטזת שאנו מגלים שאנו נשמות תאומות ומתאהבים בסתר זה בזה ונקלעים לייסורי אהבה אסורה. כן, אני ילדה קטנה, לא עברתי שלבי התפתחות חברתית/זוגית-ארוטית-רומנטית נורמטיביים ואני מלאת חסכים אז אני תקועה בשלבים אינפנטיליים פנטזיונריים בדיוניים, וזהו.

והערת סוגריים – אם אתן מתפלאות איך זה מסתדר עם העובדה שיש לי בן-זוג – ואמפי פעם תהתה על זה כשסיפרתי כאן פעם על מין התאהבות קטנה במישהו מהלימודים בשנה שעברה – אז כן, יש לי בן-זוג מזה 12 שנה, ואני בקושי כותבת עליו כאן פשוט כי אני מכבדת את הפרטיות שלו. הוא בטח מעדיף שלא אכתוב עליו קבל עם ועדה, ואם אכתוב אז ארגיש קצת אשמה ושאני עושה משהו בניגוד לרצונו. הוא יודע שיש לי בלוג, בהתחלה הוא גם היה מנוי על הבלוג שלי בישראבלוג, וגם אחותי הקטנה הייתה מנויה. ושניהם מפרגנים ואוהבים עד אין קץ. אבל בשלב כלשהו התחלתי להרגיש לא בנוח, שאולי ארצה בכל זאת להפריד בין העולמות, שאולי העובדה שהבלוג שלי פתוח בפניהם קצת מגבילה את תחושת הנוחות שלי לכתוב ככל העולה על רוחי, וחוצמזה אולי ארצה לכתוב גם עליהם. אז הקפאתי את המנוי שלהם ואמרתי להם. והם מכבדים את פרטיותי ולא נכנסים. אז בן-זוגי הוא כאמור אדם ששומר על פרטיותו ולא ירגיש בנוח אם אכתוב עליו, אז בינתיים אני משתדלת להימנע מזה, למרות שהייתי רוצה לשתף בנוגע לקשר איתו. אני אוהבת אותו מאוד, הוא המשפחה שלי. כן, הוא גם קצת מעצבן אותי לפעמים, ככה זה בקשר זוגי מציאותי. טוב, אולי אכתוב עליו בהזדמנות אחרת… אבל אני לפעמים קצת חוששת שאכתוב TMI, שיש לי נטייה לחשוף יותר מדי, שאני לא מכירה את הגבולות של הנורמה החברתית… שאני לא שומרת על עצמי מספיק…

12 תגובות בנושא ״התפכחות טובה"

 1. הרבה פעמים אנשים רגישים ומקסימים מתקשים לנהל קונפליקטים, ודאי עם הממונים עליהם. ייתכן שזה גם המקרה עם הבוס שלך. ולגבי בן הזוג שלך – את לא צריכה לכתוב עליו. איכשהו זה עובר גם בלי שתכתבי:)

  Liked by 1 person

 2. גישת ה'כבדהו וחשדהו' היא מצוינת, ואני מאוד מרוצה ומעודדת את שיקול הדעת שלך שגם על העובדת את לא סומכת במאה אחוז. מודה שעיקר הסקרנות שלי כרגע נתונה לריח המסתורי…

  לגבי בן הזוג, לגיטימי לחלוטין. מקווה שאת כן מוצאת מקום לדבר עליו, במידה שאת צריכה.

  Liked by 1 person

  1. תודה מותק 🤗
   גם אני סקרנית לדעת ממה נובע הריח האיום הזה. מסתמן שזה נובע מהחדר שלו ולא ממנו. גם הוא כבר שם לב לזה ואנחנו מנסים למצוא את מקור הריח וטרם מצאנו… עוד אכתוב על ההתפתחויות בנושא…

   אהבתי

 3. ממש טוב שקרתה לך ההתפכחות הזאת, ושאת רואה את הבוס כאדם עם חולשות ואת היחסים כיחסי עבודה על כל המורכבות הנלווית. זה כמובן לא גורע מכך שתמשיכי לעשות את ה- 100% שלך ובטוחה שהוא ימשיך להעריך זאת מאוד, אך עכשיו את יודעת שהכל בפרופורציות ובמגבלות. ביחסי עבודה יש תמיד אינטרסים, כל עוד את עונה עליהם מבחינתו הכל נהדר, אבל טוב שאת מודעת לכך.
  ועל בן הזוג את לא חייבת לפרט, רק אם ומה ואיך שמתאים לך. זה הרי הבלוג שלך ואת צריכה לעשות בו מה שנוח ונכון לך.

  Liked by 1 person

  1. תודה חברתי היקרה 🤗
   מעריכה מאוד 💜
   מפחיד קצת, שזה תמיד אינטרסים, שרגע אחד יש הווי כזה, ורגע אחר פתאום זה עלול להשתנות, וזה יוצר תחושה שזה לא אמיתי, שזה הכול משחק, ואני לא מוצאת את עצמי בתוך זירת יחסים כאלו, בתוך דינמיקה כזו, לא בנויה לזה. אבל בסדר, מעגלת פינות, מגמישה מחשבה, זורמת עם הסיטואציה, כי זה מה יש…

   אהבתי

 4. כבדהו וחשדהו כך אני מתנהלת עם כל אדם שלא מכירה די זמן. יחד עם זאת אני אוהבת לתת קרדיט לתכונות החיוביות, הרי אין אדם מושלם והתאכזבתי מכך שהכפיפה שלך טרחה לעדכן אותך רק בפרטים השליליים. לא בטוחה שנכון היה לזרוע בך דעות קדומות, כי לרוב ההתייחסות שלנו תושפע מכך, עדיף לנתח מצב אישי ועל פיו לקבוע את הדעה.
  והריח המוזר…. עוד הזדמנות לכתיבת סיפור.

  Liked by 1 person

  1. תודה 🤗
   חייבת לציין, כדי לתקן את הרושם, שהיא ממש לא אמרה לי רק דברים שליליים עליו, היא אמרה לי בהזדמנות אחרת שהיא מתה עליו, שהוא מקסים, אבל שיש לה ביקורת על הגישה שלו מבחינה מקצועית. ובכל מקרה, היא לא אמרה לי את הדברים האלו על ההתחלה, אלא כ-3 חודשים לאחר שהתחלתי לעבוד שם, כשכבר התחילו לעלות דברים שרלוונטיים לנושא הזה וזה התבקש מבחינתה לציין זאת בפניי בהקשר הרלוונטי שעלה בשיחה.

   אהבתי

 5. אז באמת מוטב לקחת כל דבר עם קמצוץ של מלח. אין אנשים מושלמים, מצד שני גם לא בטוח שההתרשמויות של אחרים הן מאה אחוז מדויקות. עם הזמן תגיעי למסקנות משלך, צריך סבלנות. לא סביר, אגב, שכולם צודקים ושרק את טועה. לאט לאט (:

  Liked by 1 person

  1. תודה עדה, מאוד מעריכה את תגובתך 🤗
   כן, אני מושפעת מדברים שאנשים אומרים לי, אני מלאת ספקות ופקפוקים עצמיים, ומרגישה שאין לי מספיק ידע וכלים להעריך נכון את הסיטואציה ואת האנשים, כך שאני לא מספיק סומכת על עצמי ואני מתערערת בקלות. אבל כמו שכתבת, לאט לאט אני מתגבשת…

   אהבתי

 6. אהבתי את התגובות של כל קודמי, וגם:
  היה לי עמית בעבודה האחרונה בתחום המחשבים, שהיה איש מקסים, מבריק, נעים הליכות, בקיצור: חמוד מאד. בהדרגה הוא קודם מראש צוות לראש מחלקה לראש אגף ובסוף אפילו לסמנכ"ל – הוא הסתדר מצוין עם כולם – הנהלה, עמיתים, כפיפים……ואז התברר שהוא פשוט לא מתעמת עם אף אחד. וזו בעייה, כי זה אומר שהוא לא נתן גב לעובדים שלו ולמנהלים שתחתיו מול ההנהלה או מול המקבילים שלהם, כשהיו חילוקי דעות. זה אומר שהוא הבטיח לעובדים דברים שהוא לא השכיל לקיים, כי לא היה מוכן/מסוגל להילחם עליהם עבורם. בקיצור – הוא איכזב הרבה אנשים. עדיין הוא מקסים וחכם וכיף לעבוד איתו – במגבלת מה שאמרתי. ייתכן שהבוס שלך דומה. אבל שוב, כמו שאמרו כולם – התרשמותה של אחת היא סובייקטיבית, וטוב אולי שהיא עזרה לך להתפכח מעט, אבל גם את דבריה יש לקחת "עם קורטוב של מלח" כמו שאומרים.
  אגב אותו מנהל חביב אך מאכזב נהג לשיםבושם Isi Miaki שהיה פשוט בלתי נסבל, עד שה'חתולה' פשוט העירה לו על כך. אולי גם אצל הבוס שלך מקור הריח הוא משהו בכיוון?
  לגבי הכתיבה על בן זוגך: כל עוד את אנונימית ואיש ממכירייך לא קורא כאן, נראה לי שאת יכולה לשפוך כאן רגשות ומחשבות שלך עליו ועל היחסים שלכם…….זה בכל זאת סוג של יומן, לא?

  Liked by 1 person

  1. תודה אמפי יקרה על תגובתך, אני מעריכה זאת 🤗
   מעניין מה שסיפרת על עמיתך לשעבר. גם הבהיר העלה השערה זו על הבוס שלי. ימים יגידו, נראה…
   לגבי הריח – מסתמן שזה נובע מהחדר שלו ולא ממנו. גם הוא כבר שם לב לזה ואנחנו מנסים למצוא את מקור הריח וטרם מצאנו…

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s